Defibrylatory każdy je zna

defibrylatory AED
Defibrylatory AED

Defibrylatory Aed

Nazwa defibrylator nie każdemu będzie coś mówić, choć jest to sprzęt typowo specjalistyczny, to coraz częściej może być używany przez zwyczajnego człowieka. Obecnie defibrylatory aed są głównym wyposażeniem karetki, każdego szpitala oraz niektórych miejsc publicznych, takich jak stacje pociągów czy metra. Defibrylator oddziałuje na ludzki mięsień sercowy prądem stałym o adekwatnie dużej energii (oznaczanej dżulach). Celem defibrylacji jest stłumienie nierównomiernych impulsów elektrycznych, które przepływają przez ludzkie serce i umożliwienie mu regularnej pracy.

Jeszcze jakiś czas temu urządzenia te były dosyć dużych rozmiarów i wymagały specjalistycznej wiedzy z obsługi, dlatego nie było możliwe udostępnienie do użytku publicznego. W krajach zachodnich jak i europy możemy je spotkać na stacjach metra, w wielu centrach handlowych, wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Zdarza się je spotkać (na zachodzie) nawet na stacjach benzynowych i w kinach. Oczywiście defibrylatory dzisiejsze różnią się od tych dawnych, ich gabaryty są o wiele mniejsze (wielkość teczki) i mniej skomplikowane. Co prawda takie urządzenie wymaga przeszkolenia, ale jest to jedna krótka lekcja lub przeczytanie instrukcji obsługi.

Jak udowadniają liczne badania jedną z najczęściej występujących przyczyn zgodu jest zawał, dlatego warto skorzystać z możliwości jakie daje nam dzisiejsza technologia i zakupić takie urządzenie do domu. Co jakiś czas słyszymy historie „bohaterów”, którzy ratują komuś życie właśnie w taki sposób, korzystając z urządzeń takich jak defibrylatory. Niestety atak serca to bardzo poważna sprawa, niejednokrotnie kilka minut decyduje o życiu i zdrowiu drugiego człowieka. Będąc zaopatrzonym możemy uratować kogoś bliskiego, kolegę, kogoś z najbliższej rodziny lub stać się lokalnym bohaterem ratując przechodnia. Defibrylatory dostępne są w wielu punktach sprzedaży, ich koszt nie jest wcale tak duży jak się może wydawać, ale z drugiej strony ile jest warte czyjeś życie? Jest bezcenne!